tel/fax 768 711 430, tel. kom.: 600 432 483Napisz do nas

Oczepiny na przyjęciu weselnym – warto je zaplanować!

Posted in: Blog
Oczepiny na przyjęciu weselnym – warto je zaplanować!

Na sukces przyjęcia weselnego składa się wiele elementów, między innymi muzyka, menu czy atrakcje specjalne. Punktem nieodzownym i stanowiącym pewien punkt ciężkości oraz kulminacji podczas zabawy są oczepiny. Choć zwykle odbywają się one według tradycyjnych ram, zawody i konkurencje zaproponowane naszym gościom warto wybrać na tyle starannie, by sprawiły jak najwięcej radości i rozrywki, a tym samym nie stwarzały sytuacji niezręcznych czy nieprzyjemnych.

Oczepiny to dawny obrzęd weselny, który wykształcony został przez ludy słowiańskie. Symbolizował przejście panny młodej ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Nazwa oczepiny pochodzi od czepca, czyli nakrycia głowy charakterystycznego dla mężatek (panienki wyróżniały się wiankiem). Po dziś dzień ten punkt przyjęcia weselnego odbywa się o północy.

Tradycyjne ramy oczepin

Pomysłów na konkursy i zabawy oczepinowe istnieje co niemiara. Jednak pewne elementy tradycyjnych oczepin są niezmienne. Najpierw wokół pary młodej kobiety i dziewczyny stanu wolnego, trzymając się za ręce, tworzą okrąg i oddają się tańcom w rytm muzyki. Panna młoda z zasłoniętymi oczami, po pewnym czasie, zdejmuje welon, czyli symbol stanu panieńskiego, i wyrzuca go do góry czy też za siebie. Panna, której jako pierwszej uda się złapać symbol stanu panieńskiego, zgodnie z tradycją, stanie na ślubnym kobiercu w ciągu roku. Sytuacja powtarza się w przypadku pana młodego i grupy kawalerów, którzy także zapraszani są do utworzenia kółka, by po chwili zawalczyć o muszkę wyrzuconą przez pana młodego. Zabawę zwieńcza taniec nowo wybranej „młodej pary”.

Fundamentem oczepin są także, niewątpliwie, podziękowania dla rodziców, które zamykają zazwyczaj ciąg konkursów. Moment, w którym państwo młodzi wyrażają wdzięczność za rodzicielską miłość, poświęcenie, wszystkie wspólne lata, a także wsparcie w planowaniu i organizacji przyjęcia weselnego z pewnością należy do najbardziej wzruszających, zarówno dla rodziców i nowożeńców, jak i gości weselnych. Wręczenie rodzicom kwiatów czy upominków będzie miłym zwieńczeniem tej wyjątkowej chwili. Nierzadko pary decydują się na przygotowanie czegoś specjalnego, by podziękowanie nabrało indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru, może być to wiersz, piosenka, pokaz slajdów…

oczepiny na weseluStałe elementy oczepinowego programu urozmaica się przeróżnymi konkursami. Jedną z najpopularniejszych, nieskomplikowanych, a przy tym dostarczająca sporo rozrywki jest konkurencja z krzesłami. Może wziąć w niej udział dowolna liczba osób. Z krzeseł, których liczba powinno być mniejsza o jeden od liczby zawodników, układa  się okrąg. Osoby biorące udział w zabawie tańczą w rytm muzyki. Gdy ta przestaje grać, należy usiąść na jednym z krzeseł. Zawodnik, który nie zdążył zająć miejsca siedzącego odpada z gry. Następuje odstawienie jednego krzesła, muzyka rozbrzmiewa i cykl się powtarza. Wygrywa ten, kto pozostanie na parkiecie do samego końca. Powstaje mnóstwo modyfikacji tej zabawy, na przykład po wstrzymaniu muzyki goście biorący udział w zabawie muszą przynieść przedmiot wskazany przez prowadzącego i dopiero spocząć na krześle.

Do zabawy nazwanej kuszeniem Adama zaprasza się pary. Każda z nich otrzymuje jabłko, które uwiązane jest na końcu sznurka. Zadaniem panów jest zjedzenie owoców bez użycia rąk. Sznurek trzyma partnerka.

W ramach oczepin odbywają się również zabawy, w których udział biorą tylko nowożeńcy. Para młoda może zaangażować się w zabawę o tytule chłopiec czy dziewczynka lub test zgodności.

O czym warto pamiętać planując zabawy oczepinowe na wesele?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, wydaje się, że pula zabaw oczepinowych nie ma dna. Warto więc, podczas poczynania różnego typu ustaleń z zespołem bądź dj’em, dotyczących repertuaru czy przyśpiewek przy stole, przedyskutować kwestię konkursów, które pojawią się podczas Waszych oczepin. Ważne, by te nie doprowadzały do sytuacji niezręcznych, nie były wulgarne, upokarzające czy prowadzące do nieprzyjemności. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że zabawa będzie udana. Unikajmy więc konkurencji takich jak: stworzenie jak najdłuższego sznurka z własnych ubrań – niekoniecznie będzie to przyjemne dla osoby rozbierającej się, podobnie jak dla osób oglądających czy przetoczenie jajka przez nogawkę – może wiązać się z nadmiernym dotykaniem osoby, której nogawka ustanowiona została „tunelem” dla wspomnianego jajka, a ewentualne stłuczenie może przysporzyć znacznych niedogodności.  Co więcej, nie każdemu będą odpowiadały konkurencje o mocnym zabarwieniu seksualnym. Jako przykład podać można konkurs przeznaczony dla par, polegający na tym, że panie za pomocą ust muszą przelać ze szklanki jak najwięcej wody do butelki, która umieszczona została w spodniach partnera tak, że wystaje z nich sama jej szyjka… Konkurencje, których przedmiotem jest wyjątkowo duża dawka alkoholu także dla niektórych gości mogą pozostać poza granicami dobrej zabawy.

Oczepiny prowadzi zwykle członek zespołu lub dj. Wybierając formę oprawy muzycznej warto kierować się portfolio prezentowanym przez muzyków. Dobra wizytówka powinna zawierać prezentację, nagranie przebiegu konferansjerki, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu i stylu prowadzenia oczepin. Dobry kontakt konferansjera z gośćmi jest niezwykle ważny. Chodzi o to, by umiał on zachęcić przybyłych do zabawy, ale także odnaleźć się w niespodziewanych sytuacjach, które, szczególnie podczas oczepin, mogą się zdarzyć.

Wreszcie, warto mieć na względzie, że nie wszyscy goście będą preferować zabawę w ramach oczepin, nie każdy musi mieć chęć w niej uczestniczenia. Prowadzący imprezę na pewno nie powinien więc nazbyt nachalnie do udziału w konkursach namawiać.