tel/fax 768 711 430, tel. kom.: 600 432 483Napisz do nas

Ślub i przyjęcie weselne a rola świadków

Posted in: Blog
Ślub i przyjęcie weselne a rola świadków

Rola świadków jest nieoceniona, zarówno podczas ceremonii ślubnej, jak i zabawy weselnej oraz poprawin, a także skomplikowanych przygotowań do uroczystości. Państwo młodzi zwykle funkcje te powierzają osobom najbliższym, zaufanym, czyli bratu, siostrze, przyjaciółce czy najlepszemu koledze. Świadkiem może zostać osoba pełnoletnia, która posiada dokument tożsamości. Świadkowie przede wszystkim składają podpisy, by poświadczyć złożoną przysięgę małżeńską, jednak na tym ich rola się nie kończy.

Rola świadków przed nadejściem wyjątkowego dnia

Wskazane jest, by świadkowie włączyli się w organizację i przygotowania do ślubu i wesela, oczywiście na tyle, na ile życzą sobie i potrzebują tego państwo młodzi. Świadków można poprosić o pomoc w przygotowaniu drobnych upominków dla gości czy dekorowaniu butelek z alkoholem. Można im również powierzyć przygotowanie winietek, jeśli zdecydujemy się na rozsadzenie gości przy stole bądź stołach według wcześniej przygotowanego planu. Świadkowie mogą zająć się sporządzeniem listy prezentów. Jej rozpowszechnienie wśród gości odpowiednio wcześniej może zapobiec dublowaniu się podarunków. Chodzi o to, by każdy zaproszony „zarezerwował” sobie wybrany prezent. Świadkowie mogą zaangażować się także w dekorowanie samochodu czy omówienie dekoracji z organizatorami przyjęcia weselnego. Sala weselna „Pod Ulubionym Jaworem” przygotowuje dekoracje zawsze zgodnie z oczekiwaniami państwa młodych.

Na świadkach spoczywa także obowiązek przygotowania wieczoru panieńskiego oraz wieczoru kawalerskiego. Mogą podjąć się tego zadania na własną rękę lub uprzednio skonsultować się z przyszłym panem młodym czy panną młodą, by wieczór wpisał się jak najdokładniej w ich wizje i wyobrażenia.

druhna pomaga pannie młodejŚwiadkowa często pełni funkcję doradczą w kwestii wyboru sukienki, wyboru butów, dodatków itd., a przed samą ceremonią towarzyszy przyszłej żonie podczas ubierania sukni, a potem dba, by panna młoda przez cały czas wyglądała olśniewająco i fantastycznie. Świadkowa powinna mieć w pogotowiu chusteczki, puder czy szminkę, na wypadek, gdyby okazały się potrzebne oraz pamiętać o wyposażeniu panny młodej, zgodnie z tradycją, w coś niebieskiego, nowego i pożyczonego.

Przed wyjątkowym dniem wymaga się od świadków dopełnienie kilku formalności. Chodzi o podanie odpowiednio wcześniej danych, które będą potrzebne przy spisaniu protokołu w kancelarii parafialnej oraz ewentualne „rozliczenie się”, z co do karty spowiedzi dla świadków (w przypadku ślubu kościelnego).

Rola świadków podczas ślubu i przyjęcia weselnego

Świadek pana młodego odpowiada za obrączki (opiekuje się nimi) oraz dowiezienie młodej pary na miejsce uroczystości. Po ceremonii ślubu świadkowie towarzyszą nowożeńcom podczas przyjmowania przez nich życzeń i gości. Przejmują otrzymane kwiaty i prezenty, a potem zawożą je w umówione miejsce.

Podczas przyjęcia weselnego świadkowie siedzą obok rodziców nowożeńców. Uprzednio powinni czuwać by wszyscy goście zajęli swoje miejsca. Po toastach rodziców, przychodzi czas na przemówienie świadka, na które składają się przede wszystkim życzenia. Świadek pana młodego odpowiada ponadto za prawidłowy przebieg zabawy, dba o to, by na stołach nie zabrakło alkoholu, a orkiestra czy dj jak najlepiej spełniali swoje role – zgodnie z dokonanymi wcześniej ustaleniami.

Warto pamiętać, że strój świadka czy świadkowej nie powinien „przyćmiewać” pary młodej. Uwagę gości mają zwracać nowożeńcy. Lepiej też, by świadkowa zrezygnowała z sukienki o tym samym kolorze co sukienka panny młodej. Jedynie bukiet druhny może zostać stworzony z tych samych kwiatów, co wiązanka ślubna.

Warto nadmienić, że rozwija się młoda na orszaki druhen i drużbów, choć podpisać protokół poświadczający zawarcie małżeństwa mogą tylko dwie osoby.