tel/fax 768 711 430, tel. kom.: 600 432 483Napisz do nas

Zespół na przyjęcie weselne – co warto wiedzieć?

Posted in: Blog
Zespół na przyjęcie weselne – co warto wiedzieć?

Muzyka na weselu niewątpliwie odgrywa rolę wiodącą. Podczas kilkunastogodzinnej zabawy, żywiołowe i rytmiczne utwory skłaniają gości do oddania się szaleństwom na parkiecie, biesiadne przyśpiewki zachęcają do wspólnego śpiewania przy stole, wreszcie – w chwilach wzruszenia, takich jak pierwszy taniec czy podziękowania dla rodziców, wyszukane dźwięki wprowadzają specyficzny, niepowtarzalny klimat. Jednym słowem – nie ma świetnej zabawy bez fenomenalnej muzyki. Czym się więc kierować wybierając zespół na przyjęcie weselne?

Co oferuje rynek zespołów na wesela?

Grupy muzyczne stanowią spory wachlarz możliwości – od zespołów charakteryzujących się brzmieniem gitarowym, poprzez te, wyróżniające się solówkami saksofonowymi, po grupy, w których dominują instrumenty klawiszowe czy smyczkowe. Przebierać możemy także w stylistyce – disco polo, rock, hity poprzednich dekad. W tej materii warto, przede wszystkim, mieć na względzie upodobania naszych gości. Wbrew przekonaniu wielu osób, przyjęcie weselne organizowane jest dla gości i parze młodej na ich zadowoleniu powinno zależeć najbardziej. Nie ulega wątpliwości, że wybieranie stylistyki muzycznej zupełnie wbrew upodobaniom narzeczonych nie ma sensu, jednak zawsze warto spojrzeć na temat szerzej i, w pewnym sensie, wczuć się w potrzeby naszych gości. Truizmem jest stwierdzenie, że kluczem do sukcesu każdego wesela jest udana zabawa, która ma miejsce tylko wtedy, gdy muzyka na tyle gra w duszach wszystkich obecnych, że z łatwością porywa ich na parkiet. Zwróćmy uwagę na to, by muzyka, którą zaoferujemy, przypadała do gustu większości przybyłych. Dzięki temu parkiet nie będzie pusty, a osoby siedzące przy stole z pewnością po pewnym czasie zostaną wchłonięte do grona bawiących się na całego. Wielu z nas trudno sobie wyobrazić przyjęcie weselne bez takich hitów jak „Wolność”, „Daj mi tę noc” czy „Biały miś”. Taka specyficzna muzyczna formuła ma swój urok i na pewno w większości przypadków okaże się niezawodna. Czasem, by całe przyjęcie weselne okazało się spójne, gatunek muzyki, na jakim w głównej mierze chcielibyśmy oprzeć zabawę, warto dostosować do wystroju czy rodzaju wnętrza. Dom weselny „Pod ulubionym Jaworem” zawsze harmonizuje dekoracje ślubne, ich styl czy kolorystykę, do upodobań i potrzeb Klienta.

zespół muzyczny w domu weselnymWarto zaznaczyć, iż siłą rzeczy zespoły liczniejsze zafundują nam bardziej urozmaicone brzmienie, choć nie jest zasadą, że zawsze im więcej członków, tym lepsza jakość. Czasem uboższe instrumentarium może zapewnić nam brzmienie kompletne i ciekawe. Warto podkreślić, że zakres cen za wynajęcie zespołu jest bardzo szeroki i waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Im liczniejszy zespół, tym wyższa cena, choć nie jest to regułą. Stawki za wynajęcie muzycznej grupy weselnej są także różne w zależności od regionu kraju. Czasem więc opłacalne okazuje się nawet pokrycie kosztów dłuższej podróży zespołu pochodzącego z daleka.

Wreszcie, cena może łączyć się z tym, czy muzycy mają w zwyczaju grać na żywo czy tylko „udają, że grają”. Wydawać by się mogło, że zespół, który nie gra na żywo niczym w swej istocie nie różni się od dj-a. To nie do końca prawda. Wielu gości nie odczuje, że muzyka nie jest wykonywana na żywo, a już sama obecność zespołu na sali stanowić będzie pewien „punkt ciężkości”. Wielu ludzi nie wyobraża sobie przecież tradycyjnego, polskiego wesela bez zespołu z prawdziwego zdarzenia. Tak więc w tej kwestii warto kierować się jakością efektu końcowego.

Co trzeba uzgodnić z zespołem, by wesele było udane?

  • Przede wszystkim należy zapytać o portfolio zespołu, które powinno prezentować zakres repertuaru (z uwzględnieniem dominujących stylów muzycznych). Muzycy powinni pochwalić się demem utworów na wesela w swoim wykonaniu, a także nagraniami video ukazującymi sposób prowadzenia oczepin.
  • Warto ustalić, czy zespół będzie grał na żywo, czy zamierza grać z playbacku podczas przyjęcia weselnego.
  • Istotną kwestią jest umówienie się, co do długości bloków muzycznych i przerw.
  • Ważne, by określić, w jakich godzinach zespół będzie do naszej dyspozycji. Warto nadmienić, że często muzycy proszeni są o zapewnienie oprawy muzycznej także w ramach poprawin (co jest oczywiście dodatkowo płatne). Niektóre zespoły oferują także grę podczas błogosławieństwa pary młodej czy wyprowadzenia panny młodej.
  • Koniecznie należy zapytać o zabawy oferowane w ramach oczepin, zastrzec, które z nich nie wchodzą w grę, ewentualnie zaproponować swoją wizję oczepin.
  • Można zapytać muzyków o to, czy podczas przyjęcia weselnego zamierzają spożywać alkohol. Jeśli wolelibyśmy, by grajkowie wstrzymali się od jego picia, śmiało możemy to podkreślić. Warto mieć jednak na uwadze, że niektórym muzykom kropelka alkoholu, najzwyczajniej w świecie, dodaje inwencji twórczej…
  • W przypadku szczególnych preferencji co do repertuaru podczas pierwszego tańca, podziękowań dla rodziców itd., konsultacja z muzykami jest niezbędna.
  • Bezwzględnie należy podpisać umowę, uwzględniając w niej wszelkie uzgodnione kwestie dotyczące przyjęcia weselnego.